ماهک دنده نیسان وانت

۷ ماه قبل ۶۵۱

ماهک دنده نیسان وانت

 

ماهک دنده نیسان وانت یک,اهرم هلالی شکلی است که بر روی میل ماهک قرار داشته و حرکت آن به صورت خطی است و با حرکت ماهک ، کشویی تعویض دنده نیسان وانت هم به حرکت در می آید و با دنده مورد نظر درگیر می شود . ( چرخ دنده مد نظر وارد کار می شود )

 

برای عوض کردن دنده و بوجود آوردن وضعیت دلخواه در مسیر انتقال قدرت لازم است که ماهک بکار گرفته شود ..

 

انواع حرکت میل ماهک نیسان وانت :

دستی

الکتریکی

1 – حرکت میل ماهک نیسان وانت به صورت دستی :

در مدل دستی عوض کردن دنده بدست راننده انجام می شود .

 

2 – حرکت میل ماهک نیسان وانت به صورت الکتریکی :

این جعبه دنده بوسیله مغناطیس های الکتریکی کار می کند. مگنت ها در داخل جعبه دنده قرار می گیرند و دارای هسته های آهنی می باشند که مربوط به ماهک های نیسان وانت میباشد ..
تغییر هر دنده به وسیله یک شستی که چیزی جز یک سوئیچ اضافه نیست انجام می گیرد. این سوئیچ مدار الکتریکی هر یک از سیم پیچ های مورد نظر را مسدود می کند و موقعیتی که شستی به حالت تعویض دنده حرکت داده شود مدار یکی از سیم پیچ ها بسته می شود و به این ترتیب سیم پیچ انرژی گرفته و هسته اهنی که به ماهک تعویض دنده مربوط می باشد به وضعیتی که مورد نظر است جذب یا دفع می شود .

 

نشانی خرابی ماهک نیسان وانت چیست ؟

یکی از مواردی که میتوان به خراب بودن ماهک نیسان وانت شک کرد ، لق شدن دسته دنده و حرکت غیرعادی آن و جا نرفتن دنده می باشد . بد حا رفتن دنده معمولا با صداهای گوش خراشی همراه است . بد جا رفتن چندین حالت دارد که باید بررسی شود . تنظیم کردن اشتباه چرخ دنده‌های نیسان یکی از عمده دلایل بد جا رفتن دنده می باشد . گیربکس نیسان وانت به طوری طراحی شده که چرخ دنده ‌ها بسیار منظم و روان کنار همدیگه قرار دارند ، اگر هنگام تعویض دنده ها صدای خاصی  می‌شنوید ، امکان دارد که چرخ دنده ها اشتباها کنار هم قرار گرفته باشند .

 

تعویض ماهک گیریبکس نیسان وانت :

برای تعویض ماهک نیسان وانت بعضا نیاز به بازکردن باتری نیز می باشد . برای  درآوردن ماهک های‌ کارکرده میبایست با انبر قفلی و یا آچار سر تخت سر ماهک را گرفته و اهرم کنید تا بیرون بیاید. ماهک های ‌جدید نیسان وانت هم با فشار دست به راحتی جا می روند و محکم می شوند . ۳ عدد با سایز های بزرگ و کوچک. البته بهتر است ماشین به طور کامل خنک شده باشد تا بتوان در محدوده گیربکس فعالیت کرد .