علائم خرابی گیربکس نیسان وانت

۳ ماه قبل ۱,۳۸۳

علائم خرابی گیربکس نیسان وانت که باید جدی بگیرید

 

اگر هنگام حرکت صدای دنگ‌دنگ یا وزوز می‌شنوید :

معمولا خیلی ها صدا های ماشین را جدی نمی گیرند در حالی که زمانیکه خودرو صدایی دارد که طبیعی نیست ، باید سریعا آن را بررسی کرد .

این صدای دنگ دنگ یا وزوز که ایجاد میشود ، احتمال دارد چرخ دنده های نیسان یا بلبرینگ آسیب دیده باشد . احتمال اینکه روغن گیربکس ( واسکازین ) هم مقدارش کم باشد و به همه اجزا نرسد هم ممکن می باشد .

 

اگر گیربکس نیسان وانت عملکرد درستی ندارد یا تعویض دنده ها با سختی انجام پذیرد :

 

سیستم گیربکس نیسان به شکلی طراحی شده است که شما میتوانید به راحتی و با سرعتی مناسب ، دنده ها را عوض کنید . به همین دلیل ، اگر متوجه شدید در حین عوض کردن دنده ، گیربکس واکنش مناسبی نمی دهد و تاخیر دارد ، از وجود یک مشکل در گیربکس خبر می دهد .

 

اگر متوجه شدید که گیربکس نیسان دیر عمل می کند :

 

احتمال : نشت یا آلودگی روغن گیربکس ، نگهداری نامناسب و نفوذ آب در قطعه ها ( افتادن در سیلاب یا ... ) باشد . و این را بدانید که در صورتی که این مشکل را رفع نکنید ، امکان دارد با گرمای زیاد به قطعه های داخلی آسیب برساند .

 

 

 

اگر بوی سوختگی از خودرو حس می‌کنید :

 

وجود بوی سوختگی در نیسان وانت ، به هیچ وجه علامت خوبی نیست و این موضوع می تواند نشانه مشکلات متفاوتی باشد ، اولین قطعه شک برانگیز گیربکس نیسان می باشد . مثلا داغ شدن بیش از حد روغن گیربکس می تواند منشا این بوی نامناسب باشد.

 

عمدتا این مشکل به این دلیل است که روغن گیربکس نشت می کند یا اینکه مقدار آن کم میشود . به همین دلیل نباید روغن گیربکس نیسان را دیر به دیر عوض کنید تا سطح آن پایین نیاید . و احتمال دارد گرمایی تولید کند که باعث بوی نامناسب از گیربکس بشود . توصیه می کنیم که همیشه سطح و اوضاع روغن گیربکس را چک کنید تا به مشکل بر نخورید .

 

 

 

اگر از زیر ماشین روغن نشت می‌کند :

 

نشتی یکی از مشکلات شایع در خرابی ها میباشد و این را باید بدانید که رنگ مایعی که از زیر ماشین نشت می کند بسیار مهم می باشد . مثلا اگر روغن نشت کرده در زیر ماشین زرد رنگ باشد باید بدانید که این نشتی برای گیربکس نیسان است به این دلیل که رنگ روغن گیربکس ، زرد است . و این نشتی را باید جدی بگیرید چون نشت این روغن ، می تواند موجب آسیب زدن به چرخ دنده ها شود .

 

اگر واشر ها خراب شود یا مهر و موم محفظه گیربکس نیسان به درستی انجام نشود یا اینکه چرخ دنده ها آسیب دیده شده باشند امکان نشت روغن گیربکس می باشد . حتی در بعضی موارد آسیب دیدگی کاسه نمد یا پایین آمدن سطح روغن هم باعث نشت این روغن می باشد .

 

 

 

اگر دنده به‌سختی جا می‌رود

:

 

با توجه به گیربکس نیسان علت های متفاوتی می تواند داشته باشد . مثلا برای گیربکس دستی نیسان ممکن است کلاج از بین رفته باشد و علامت آن هم شنیدن صدا یا سخت جا رفتن دنده هنکام عوض کردن دنده می باشد . بعضا مشاهده می شود که یکی از دنده برنجی نیز دچار فرسودگی است یا اینکه دچار آسیب شده . و در ماشین های اتومات از علایم خرابی گیربکس میتوان به تغییر شدید و ناگهانی دنده به دنده دیگر اشاره کرد .

 

مشکل سخت جا رفتن دنده امکان دارد از مواردی همچون : نشت کردن روغن گیربکس ، خراب شدن ترمز دنده و دنده برنجی ، فرسوده شدن یا کیفیت روغن گیربکس نامناسب باشد .

 

 

 

اگر ماشین در حالت خلاص است، ولی سروصدا می‌کند

:

 

در بسیاری از مواقع لرزش و سر و صدای اندک حتما علامت یک مشکل نیست . اما اگر این حالات در هنگام خلاصی ماشین ایجاد شود در آن موقع می توان آن را مشکل تلقی کرد و این مشکل می تواند از گیربکس نیسان باشد . در اغلب موارد با تعویض روغن گیربکس این مشکل را می توان حل کرد اما اگر مشکل لرزش و سر و صدا همچنان ادامه داشت ماشین نیاز دارد به یک متخصص نشان داده شود .

 

مشکل لرزش و سر و صدا گاهی از وجود مشکلی مثل : کم بودن روغن گیربکس نیسان و یا آسیب دیدگی چرخ دنده ها و بلبرینگها یا قطعات  داخلی گیربکس نیسان ، باشد .

 

 

 

 اگر چراغ‌های چک موتور نیسان روشن می‌شوند

:

 

هنگامی که چراغ چک موتور روشن می شود به این معناست که مشکلی در موتور و اجزای آن وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها گیربکس نیسان می باشد .

 

 

 

اگر پدال کلاچ نیسان درست کار نمی‌کند

:

 

در حالت های مختلف کلاج مثلا اگر مجبور شوید پا نسبت به حالت عادی بیشتر بالا بیاید یا اینکه کلاج به راحتی آزاد نمی شود ، امکان اینکه دیسک صفحه و کلاچ نیسان وانت دچار خرابی شده باشد بسیار بالاست .

 

در بعضی حالات که کلاج درست کار نمی کند ، ممکن است سیستم عملکرد مثل سیم یا صفحه کلاچ تنظیم نباشد . بعضی اوقات نشت کردن روغن هیدرولیک یا وجود نقص در اتصالات سیستم هیدرولیک موجب این شود که کلاچ پایین تر از حد نرمال باشد . و اگر برعکس این حالت رخ دهد و کلاچ از حالت عادی بالا تر باشد ، ممکن است دیسک یا صفحه کلاچ ، نیاز به تعویض داشته باشد یا اینکه کاملا فرسوده شده باشد .

 

 

 

اگر ماشین لرزش دارد و دور موتور بالا می‌رود

:

 

اگر در اجزای داخلی سیستم گیربکس نیسان ساییدگی هایی ایجاد شده باشد ، ممکن است لرزش هایی ایجاد شود که میبایست سریعا به این موضوع رسیدگی کنید .

 

در صورتی که قطعه های داخل گیربکس نیسان دچار فرسودگی باشد یا اینکه کمبود روغن گیربکس وجود داشته باشد ، ممکن است قسمت های مختلف گیربکس با یکدیگر ساییدگی ایجاد کنند و دور موتور از حالت طبیعی خود بالاتر رفته و برای مووتور مشکلاتی بوجود بیاورد .

 

 

 

اگر اتومبیل‌تان قدرت کافی ندارد

:

 

در بعضی اوقات میبینیم که موتور سالم است و مشکلی ندارد ولی خودروی ما قدرت کافی را ندارد که در این حالت می توانیم شک کنیم که شاید دیسک و صفحه کلاچ دچار ایراد شده باشد .

 

مشکل نداشتن قدرت کافی خودرو اغلب به علت : ایجاد  مشکل در قطعه های داخلی سیستم یا نشتی روغن گیربکس نیسان یا داغ شدن طیاد گیربکس می باشد .

 

 

 

دوستان همانطور که در این مقاله مشاهده کردید یک خرابی کوچک در گیربکس نیسان می تواند چه آسیب های جبران ناپذیری به خودرو شما وارد کند . پس نسبت به هر نوع صدا ، علامت و اخطاری که مشاهدا می کنید ، حساس باشید .