راهنمای کامل خرید یک لنت ترمز مناسب

۱۱ ماه قبل ۱۸۰

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خودرویی بدون شک ترمز است. اگر خودروی شما سرعت و شتاب زیادی نداشته باشد، اصلا مهم نیست. زیرا با این مساله سلامت شما و خانواده‌تان به مخاطره نمی‌افتد. اما با هر گونه مشکل در سیستم ترمز خودرو، جان خودتان را به خطر می‌اندازید. به همین خاطر باید کاملا در مورد سلامت سیستم ترمز خود همواره اطمینان داشته باشید. یکی از اساسی‌ترین بخش‌های سلامت سیستم ترمز خودرو، خرید لنت ترمز ماشین مناسب است. اگر لنت ترمز ماشین شما کیفیت خوبی داشته باشد، باعث می‌شود تا ترمزگیری چندین برابر بهتر شود. اما با خرید لنت ترمز ماشین ارزان قیمت و غیر اصلی، هم به سیستم ترمز خودروی خود آسیب وارد می‌کنید و هم ترمزگیری ماشین شما کاهش پیدا می‌کند.

راهنمای خرید لنت ترمز

لنت ترمز ماشین با هم چه تفاوتی دارند؟

آیا تا به حال به این موضوع دقت کرده‌اید که اصلا لنت ترمز ماشین از چه چیزی ساخته شده است؟ باید بدانید که به صورت کلی، لنت‌های ترمز ماشین را به دو دسته لنت‌های فلزی و لنت‌های سرامیکی تقسیم می‌کنند. اکثر لنت‌های داخل بازار، لنت‌های فلزی هستند. زیرا لنت‌های سرامیکی قیمت بسیار بالایی دارند و بیشتر برای خودروهای سوپر اسپرت استفاده می‌شوند. البته در حال حاضر، خودروهای سوپر اسپرت میلیاردی مثل پورشه و مازراتی از لنت‌های ترمز سرامیکی استفاده می‌کنند.
لنت‌های ترمز فلزی از ترکیباتی همانند پنبه نسوز، گرافیت یا همان کربن، روی و مس ایجاد می‌شود. در کارخانه تولید لنت ترمز، این موارد را با هم ترکیب کرده و تحت فشار حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ بار، قالب گیری می‌کنند و به کفشک لنت ترمز می‌چسبانند. دقیقا کم و زیاد شدن میزان همین ترکیبات است که باعث می‌شود لنت ترمز ماشین گیرایی خوبی داشته باشد یا عملکرد آن ضعیف شود. اگر بخواهیم یک مقایسه کلی بین لنت‌های سرامیکی و فلزی داشته باشیم، باید بگوییم که لنت‌های سرامیکی قدرت ترمزگیری بسیار بالاتری دارند. جالب است بدانید که حتی برای خودروهای معمولی هم شاید با کمی جستجو بتوانید لنت‌های سرامیکی را پیدا کنید. البته باید بهای بسیار بالای آن را پرداخت نمایید و در عین حال از ترمزگیری بالای آن لذت ببرید.

آیا لنت ترمز باید دیر تمام شود؟

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که رانندگان در هنگام خرید لنت ترمز انجام می‌دهند، این است که تصور می‌کنند لنت هرچقدر دیرتر تمام شود، کیفیت بهتری دارد. فروشندگان نیز از این موقعیت سوء استفاده می‌کنند و مدعی می‌شوند که این لنت به عنوان مثال ۵۰ هزار کیلومتر کار می‌کند و تمام نمی‌شود. اما آیا واقعا هرچقدر که لنت دیرتر تمام شود، کیفیت بهتری دارد؟ پاسخ یه این سوال قطعا منفی است! اصلا آیا از خودتان پرسیده‌ای که چرا لنت ترمز تمام می‌شود؟ آیا دوران کودکی را به یاد دارید که برخی پاک کن‌ها دیر تمام می‌شدند اما دفتر ما را سیاه می‌کردند؟ لنت ترمز نیز دقیقا مشابه پاک کن دوران بچگی ما است. لنت برای اینکه بتواند سرعت خودرو را کاهش دهد، باید اصطکاک بالایی با دیسک چرخ ایجاد کند. به این طریق است که می‌تواند خودرو را متوقف نماید.
اما متاسفانه برخی از لنت‌های ترم به خاطر جنس مواد تشکیل دهنده، اصطکاک کمتری دارند و بیشتر روی دیسک چرخ سر می‌خورند و می‌لغزند. این مساله باعث می‌شود تا دمای لنت و دیسک چرخ به شدت بالا برود و کیفیت ترمزگیری شدیدا کاهش پیدا کند. به همین خاطر باید حتما از لنت‌های ترمزی استفاده کنید که با دست کشیدن روی آن، احساس زبری کنید. لنت‌های ترمز باید ظاهری مشابه سنگ پا داشته باشند. همین زبری است که باعث کاهش سرعت و متوقف کردن خودرو می‌شد. پس به صورت کلی لنت‌های عالی، به سرعت تمام می‌شوند و هرچقدر لنت دیرتر تمام شود، نشان از بی کیفیتی آن دارد.

آیا لنت آزبست فری کیفیت بهتری دارد؟

شاید در هنگام خریدن لنت ترمز ماشین ، فروشنده به شما این مساله را خاطر نشان کند که لنت او آزبست فری است. آزبست یک ماده سمی است که در لنت‌های قدیمی استفاده می‌شده و سازمان جهانی محیط زیست، استفاده از آن را در لنت‌های ترمز ممنوع اعلام کرده. این ماده کاملا سرطان زا و سمی است اما متاسفانه هنوز هم برخی از کمپانی‌های تولید کننده لنت ترمز، از آن استفاده می‌کنند. با این وجود برخی از افراد هنوز هم بر این باور هستند که لنت‌های دارای آزبست اصلا سوت نمی‌کشد و کیفیت ترمزگیری بهتری دارد. این کاملا یک تلقین است و آزبست هیچ تاثیری بر ترمزگیری خودرو ندارد.

خریدن لنت ترمز غیر اصلی چه تاثیری بر خودرو می‌گذارد؟

متاسفانه تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران باعث شده تا دیگر شاهد حضور برند‌های معتبر لوازم یدکی در بازار نباشیم. به همین خاطر، لنت‌های ترمز غیر اصلی یا همان فیک، به کرات در بازار دیده می‌شوند. بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز به ناچار این برند‌ها را خریداری کرده و از آنها استفاده می‌کنند. اما باید بدانید که برندهای غیر اصل لنت ترمز باعث می‌شوند تا آسیب زیادی به دیسک چرخ شما وارد شود. این روند تا جای ادامه خواهد داشت که لبه‌ای بسیار ضخیم بر روی دیسک چرخ شما به وجود آید و شما مجبور به تعویض آن شوید. پس حتما از برندهای اصلی استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.