خودرو کاربراتوری بهتر است یا انژکتوری؟

۸ ماه قبل ۵۴۴

اگر بین انتخاب مدل انژکتوری و کاربراتوری دوبه‌شک هستید، این نوشته می‌تواند راهنمای مناسبی باشد، در اینجا به مقایسه سیستم انژکتوری در برابر کاربراتوری پرداخته‌ام.

چرخ ماشین‌های درون‌سوز با نیروی حاصل از آتش و انفجار می‌چرخد، برای برپا کردن آتش در این موتورها به سوخت، هوا و جرقه نیاز داریم که وظیفه‌ی سوخت‌رسانی تا مدت‌ها بر عهده‌ی کاربراتور بود که از اوایل دهه نود میلادی جای خود را به سیستم سوخت رسانی انژکتوری دادند.

سروکلّه سیستم‌های انژکتوری در تولیدات ایرانی، در اوایل دهه هشتاد شمسی پیدا شد و مدت زیادی طول کشید تا در بین مکانیک‌ها و مالکان خودرو‌ها جا باز کنند. سیستم‌های انژکتوری در حال حاضر محبوبیت فراوانی پیدا کرده‌اند، ولی هنوز هم هستند کسانی که نمونه‌های کاربراتوری را به انژکتوری ترجیح می‌دهند.

قرار است دو سیستم سوخت رسانی کاربراتوری و انژکتوری را در برابر هم قرار بدهم و از معایب و مزایای هر یک بگویم.

 

اگر بین انتخاب خودروی انژکتوری و کاربراتوری دوبه‌شک هستید، این نوشته می‌تواند راهنمای مناسبی برای شما باشد.

 

 

مصرف سوخت

خودرو کاربراتوری

در سیستم‌های انژکتوری امروزی، مقدار سوخت تزریقی از طریق اطلاعات بدست آمده از سنسورهای مختلف و با دستور مغز الکترونیکی خودرو-ECU پاشش می‌شود، در مقابل در کاربراتور خبری از منطق و محاسبه نیست و مصرف سوخت نسبت به نمونه‌های انژکتوری بالاتر است.

علاوه بر این، نازل‌های انژکتور برخلاف کاربراتور، سوخت را با فشار بالا و به صورت پودر شده به درون محفظه احتراق تزریق می‌کنند و این دلیل دیگری برای اشتهای کمترشان است.

 

 

آلودگی محیط‌زیست

تعمیر موتور کاربراتوری

هر چقدر مصرف سوخت بالاتر باشد، دی‌اکسید کربن بیشتری از اگزوزها خارج می‌شود. پس سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری، دشمنی کمتری با محیط‌زیست و لایه اٌزون دارد.

 

قدرت و بازدهی 

قدرت و بازدهی موتور کاربراتوری

در سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری برخلاف کاربراتوری، سوخت رسانی برای هر سیلندر به صورت جداگانه انجام می‌پذیرد (از کاربراتورهای مسابقه‌ای با سوخت رسانی اختصاصی برای هر سیلندر فاکتور گرفتم، چون عمومیت کمتری دارند) و ECU مقدار پاشش و زمان درست جرقه‌زنی را تعیین می‌کند؛ همین دلایل باعث می‌شود که انژکتوری‌ها، نیرویی در حدود ۱۰% بیشتر از کاربراتوری‌ها تولید کنند و علاوه بر کارکرد نرم‌تر موتور، عکس‌العمل سریع‌تری به پدال گاز داشته باشند.

 

 

زیبایی

موتور انژکتوری

قطعات مکانیکی و الکترونیکی بیشتر در سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری، باعث درهم ریختگی ظاهر موتور در زیر کاپوت می‌شود، به همین دلیل بیشتر سازندگان امروزی با یک کاور پلاستیکی سعی در زیبا‌سازی فضای موتور دارند.

در مقابلِ انژکتور، تصویر یک موتور هشت سیلندر کاربراتوری با یک هواکش کرومی، هر ماشین‌دوستی را به وجد می‌آورد.

 

 

تطبیق پذیری

ویژگی های موتور کاربراتوری

اگر با خودروی کاربراتوری به شمال کشور سفر کرده باشید، قطعاً متوجه کارکرد نامنظم موتور خواهید شد.

موتورهای کاربراتوری به تغییر ارتفاع از سطح دریا حساسیت دارند و با تغییر ارتفاع مجموعه‌ی کاربراتور و دلکو نیاز به تنظیم مجدد پیدا می‌کنند، حال آنکه موتورهای انژکتوری به واسطه داشتن سنسورهای مختلف در تشخیص تغییر ارتفاع به درستی عمل خواهند کرد.

علاوه بر این انژکتوری‌ها در سیاه زمستان هم به راحتی روشن می‌شوند و دردسرهای کاربراتی‌ها را ندارند.

 

 

کاربر‌محور بودن

عیب یابی موتور کاربراتوری

سیستم‌های انژکتوری به دلیل وجود ECU، وجود ایراد در سنسورها را تشخیص داده و با روشن شدن چراغ چِک انجین، راننده را از مشکل با خبر می‌سازد، ولی در کاربراتوری‌ها وجود عیب و ایراد، تنها به‌وسیلۀ نیروی انسانی تشخیص داده می‌شود.

علاوه بر این در انژکتوری‌ها، خبری از اهرم ساسات و مشکلات مربوط به خفه‌کردن و این‌ها نیست و در مجموع کاربر پسندتر هستند.

 

 

تعمیرات و عیب‌یابی

عیب یابی موتور انژکتوری

سیستم کاربراتور به‌دلیل داشتن اجزاء و پیچیدگی کمتر، در اصطلاح تعمیرکاران خوش‌دست‌تر است.

گاهی سیستم‌ هوشمند عیب‌یابی در انژکتوری‌ها به درستی عمل نمی‌کند و در صورت وقوع چنین مشکلی، رفع عیب تنها به‌وسیلۀ نیروی کارآزموده و صرف زمان بیشتر انجام می‌پذیرد.

از طرف دیگر تعمیرات و سرویس‌کاری کاربراتور، با در اختیار داشتن چند مدل ابزار و قطعه‌یدکی به آسانی حتی در منزل قابل انجام است ولی برای انژکتوری‌ها خیر.

 

 

سرویس و نگهداری

در سیستم کاربراتوری، قطعات متحرک مکانیکی بیشتری وجود دارد، بنابراین نیاز بیشتری به توجه و رسیدگی دارد.

 

 

به صرفه بودن

هزینه تعمیرات در سیستم سوخت رسانی انژکتوری، به دلیل وجود قطعات متعدد الکترونیکی بالاتر است.

البته در صورتی که از خودروهای داخلی فاکتور بگیریم، سیستم‌های انژکتوری معمولاً در دوره‌ی زمانی طولانی‌تری نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند.

 

نتیجه‌گیری

کاربراتور در کنار معایبی که دارد، اما به دلیل سادگی و تعمیرات آسان و قیمت ارزان‌تر هنوز به صورت گسترده‌ای در موتورسیکلت‌ها، هواپیماهای سبک و خودروهای باربری تجاری استفاده می‌شود.

در طرف دیگر اما، سیستم‌ سوخت‌رسانی انژکتوری برای هر خودروی مدرن و امروزی لازم است.

 

حالا دیگر بدون شک و شبهه و بنابر نیاز خود می‌توانید یک مدل کاربراتوری یا انژکتوری را تهیه کنید و از آن لذت ببرید.

 

 

منبع مطلب وب سایت: 

carnoter.com